“Anadolu Tanrıçaları”

Servet Senem Uğurlu

02-19 Mart

Kişisel Sergisi 

Servet Senem Uğurlu eserlerinin sergileneceği “Anadolu Tanrıçaları” adlı karma resim sergisi, 02-19 Mart tarihleri arasında Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma- erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Otel ‘’Antik Cisterna’’ sergi salonunda açılacaktır.

Kazdağları’ndaki yerleşimler Yörük ve Türkmenlerin kız çocukları için evdeki artık, yırtık eski dokuma parçalarından her türlü tekstil tekniklerini kullanarak oyuncak olarak yaptıkları bez bebekler; bu serginin çıkış noktası olmuştur. Doğup büyüdüğüm yörede, 2002-2006 yılları arasında Türkiye Bilimler Akademisi kapsamında yaptığımız projenin araştırmaları sırasında çocukluğumda oynadığım, annemin ve babaannemin bana diktikleri bez bebekleri hatırladım. Çocukluk anılarına meraklı olan Yörük ve Türkmenlerin, minimalist yaşamlarına rağmen çocukken oynadıkları bebekleri büyüdüklerinde koruyucu ongunları olarak gördükleri için sakladıklarını söylemeleri ilgimi çekmişti.

Anadolu topraklarında bulunan Neolitik Dönem ve sonrasına ait figür ve idoller, insanlık tarihinin en eski arkeolojik kalıntılarındandır. Tanrıçalar doğa ve verimliliği simgeleyen evrensel nitelikler taşımaktadır. Buna ek olarak, Anadolu çoğu uygarlığın kökeni olmuştur. Kırkyama, farklı dikiş teknikleri ve boncuk, pul gibi tekstil süsleriyle oluşturduğum biçim ve yüzey değerlendirmeleri; göçebelerin geleneksel tekstillerine yeni bir bakış düşüncesiyle yapılmıştır.

Sergi açılışı: 02 Mart Cumartesi günü saat 15:00’de Antik Cisterna Sergi Salonu Antik Hotel İstanbul -2 ve -3 katlar.